Lakierowanie UV

Lakierowanie UV jest jedną z metod wykorzystywanych do uszlachetniania druku. Wykorzystywany jest w drukarniach podczas procesu przygotowywania różnego typu wydruków, od kalendarzy, po opakowania ozdobne itp.

Lakierowanie UV – na czym polega?

Rodzaj uszlachetniania, jakim jest lakierowanie UV, polega na pokrycie lakierem podłoża, na którym znajduje się wydruk produktów zamówionych przez Klienta. Lakierowanie UV sprawdzi się doskonale gdy konieczne jest zabezpieczenie papieru czy kartonu, ale również innego typu podłoża.

Technika lakierowania UV może być wykonana w jednym z dwóch wariantów. Pierwszy z nich polega na pokryciu lakierem całej powierzchni projektu, natomiast w drugim przypadku lakierowany jest wybrany fragment (np. logotyp). Wówczas mówi się o lakierowaniu punktowym lub wybiórczym.

Uszlachetnianie druku przy pomocy lakierowania UV wykonywane jest w kilku wariantach. Najpopularniejsze rozwiązania to lakierowanie matowe oraz lakierowanie błyszczące, chociaż możliwe jest także osiągnięcie innych efektów. W zależności od rodzaju zastosowanego lakieru możliwe jest też uzyskanie efektu strukturalnego, wypukłego (3D) czy efektów specjalnych, np. w efekcie stosowania lakieru z domieszką brokatu.

Lakierowanie UV – zalety

Druk wzbogacony uszlachetnianiem przy pomocy lakieru UV posiada wiele zalet. Gdy pokrywa on cały projekt pozwala na jego zabezpieczenie przed zarysowaniem lub zgnieceniem. Pokrycie lakierem całej powierzchni wpływa korzystnie na estetykę produktu. Dodatkowo jest rozwiązaniem stosunkowo tańszym niż laminowanie.

Jesteś zainteresowany
współpracą?
Skontaktuj się z nami!
+48 502 056 154 biuro@druk-plus.pl
Zapraszamy od pn - pt
w godzinach 7:00 - 15:00
druk z plusem