Słownik pojęć
Sztancowanie

to technika polegająca na wykrawaniu wybranych kształtów zewnętrznych oraz na tworzeniu różnych otworów w papierze. Ogromną zaletą tej metody jest możliwość wykrawania bardzo skomplikowanych kształtów,których nie można wykroić za pomocą np. cięcia gilotyny.
Sztancowanie jest stosowane przy wytwarzaniu m. i. ulotek ,etykiet, naklejek, wizytówek, pudełek tekturowych, folderów,zawieszek, kopert, toreb reklamowych ,wielu typów opakowań oraz materiałów reklamowych.

Bigowanie

to wykonywanie na papierze lub kartonie specjalnych wgnieceń .Ułatwia to zginanie materiału w określonym i zamierzonym miejscu zgięcia kartonu lub kartki.
Proces bigowania składa się z dwóch etapów:
-zmianie geometrii lub struktury materiału w miejscu bigowania
-zerwanie części połączeń w strukturze materiału.
Końcowym etapem bigowania jest zginanie, mające na celu zniszczenie części połączeń, aby zmniejszyć sztywność w miejscu zginania (w miejscu biga).

Perforacja

polega na nacinaniu tektury, papieru, kartonu lub innego podłoża,aby łatwo można je oderwać lub oddzielić. Kształt nacięć można dobierać w zależności od materiału lub wymagań estetycznych projektu. Perforacja może mieć kształt dziurek lub dłuższych odcinków.
W poligrafii np. do mocowania płyt offsetowych na cylindrze formowym.

Falcowanie

inaczej składanie lub złamywanie ,to czynność polegająca na złożeniu większego arkusza papieru w mały. Rozmiar ten może być dwu-lub wielokrotnie mniejszy. Proces odbywa się w sposób automatyczny lub ręczny. W pracowniach poligraficznych wyróżnia się falcowanie równoległe: harmonijkowe w ”Z”, obwalutowe w „ołtarzyk”, obejmujące w „roladkę”(ulotka złożona jest w kształt litery”C”.

Druk Offsetowy

jest techniką tzw. druku płaskiego,w której obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe za pośrednictwem cylindra pośredniego, który jest pokryty obciągiem. Offset jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych technik druku. Wykonuje się ją na dwa sposoby,w których różnią się rodzaje podłoża: arkuszowy(czyli papier w arkuszach),zwojowy( papier w rolkach). Druk offsetowy wykonany jest z 4 kolorów(Cmyk)

Druk Cyfrowy

jest to metoda druku przy pomocy maszyny drukarskiej, która tworzy obraz bezpośrednio na podstawie danych przesłanych z komputera bez użycia nośników pośrednich oraz form drukarskich. Najczęściej stosowany do projektów o maksymalnej wielkości A3+-ulotek,wizytówek, broszur, których grubość arkusza papieru nie przekracza 300g/m2

Druk UV

to innowacyjna metoda drukowania, podobna do drukowania z domowych drukarek atramentowych. Zasada jest taka sama jak w atramentówkach,a polega na tym,że głowice napylają krople tuszu na materiał, który aktualnie zadrukowujemy. Druk UV ma same zalety, najważniejszą jest fakt,że podczas takiej metody drukowania ,nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje czy zapachy.

Sitodruk (druk sitowy)

to technika ,która powstała z myślą o dużych płaszczyznach do zadrukowania. Główną i najważniejszą rolę w tej metodzie odgrywa sito, umożliwia ono stworzenie dowolnego wzoru,a następnie przeniesienie go na materiał drukarski. Siatka do druku ma oczka o niewielkiej średnicy. Oczka te pozwalają na precyzyjne przepuszczenie farby oraz zachowanie wysokiej jakości odbitki.

Druk solwentowy ( tz.wielkoformatowy)

wykorzystywany zazwyczaj przy wielkich formatach i przy elementach wykorzystywanych na zewnątrz, z uwagi na swoje liczne, korzystne właściwości. Stosuje się najczęściej przy zadrukowaniu:
• plakatów,
• szyldów i banerów reklamowych,
• foli samoprzylepnych,kasetowych,
• tablic reklamowych i informacyjnych,
• oraz wielu innych materiałów.
Druk solwentowy jest odporny na działanie promieni słonecznych, deszczu czy śniegu nawet przez kilka lat! Aby zachować trwałość, nie musi nawet być laminowany.

Hot stamping (złocenie)

tworzy się za pomocą specjalnie przygotowanej matrycy,pod wpływem nacisku i wysokiej temperatury,folia jest trwale wulkanizowana z powierzchnią. Do wyboru mamy wiele rodzajów folii, od metalicznych po matowe, w takich odcieniach jak m.i złoty,srebrny,miedziany,czarny,zielony ,niebieski, a nawet holograficzny. Stosowana jest również biała oraz transparentna folia,która podkreśli tłoczenie lub sprawi, że elementy na czarnych powierzchniach będą jeszcze ciemniejsze. Hot stamping daje bardzo ciekawe efekty w połączeniu z tłoczeniem.

Foliowanie

polega na pokrywaniu druku odpowiednio dopasowaną folią. Pozwala wzmocnić papier ,zabezpiecza go przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, a co najważniejsze przedłuża żywotność produktu.

Oprawa zeszytowa (szyta drutem)

jest to najtańsza wersja ukazania produktu w postaci katalogowej. Oprawa jest stosowana maksymalnie do kliku dziesięciu stronicowych katalogów, folderów, broszur, zeszytów. Ograniczenie spowodowane jest wielkością tzw. zszywek, którymi łączone są produkty.

Oprawa miękka klejone

są specjalnym elastycznym klejem o dużej wytrzymałości co umożliwia bezproblemową oprawę nawet bardzo grubych,kilkuset stronicowych publikacji.

Doskonale sprawdza się w przypadku wielu rodzajów publikacji ,nie tylko belerystyki , ponieważ posiada kilkadziesiąt lub więcej stron i wymaga solidnej oprawy.

Oprawa Szyta

nićmi to klasyczna propozycja dla pozycji wydawniczych. Znajduje ona zastosowanie szczególnie w przypadku druku książek naukowych, publikacji specjalistycznych oraz przewodników i katalogów produktowych. Stosuje się ją również w przypadku druku podręczników,które z założenia powinny być bardzo wytrzymałe i wygodne w użytkowaniu przez długi czas.

Konfekcjonowanie

przygotowanie produktów do sprzedaży lub wysyłki. Pakowanie bądź przepakowywanie produktów bez zmieniania cech fizycznych oferowanych artykułów,są one gotowe w pełni do sprzedaży i atrakcyjne wizualnie.

Spad drukarski

obszar druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza. Wielkość spadu może być różna,zazwyczaj jest to 3-5mm.

Nafarbienie

jest to suma intensywności użytych farb w konkretnym miejscu projektu. Nafarbienie jest zależne od papieru na jakim jest drukowane.
Standardowe wartości to 300%- dla papierów powlekanych i 280%- dla papierów niepowlekanych offsetowych.

Raster (technika rastrowa)

polega ona na zadrukowaniu podłoża(najczęściej koloru białego)obrazem składającym się z drobnych kropek, ułożonych względem siebie w taki sposób, aby podczas oglądania wydruku z normalnej odległości tworzyły obraz o wielu odcieniach barwnych. Wyróżniamy trzy rodzaje rastra , amplitudowy, stochastyczny, hybrydowy(połączenie obu technik).

Liniatura

są to poziome kreski służące do wpisywania nad nimi tekstu maszynowego lub odręcznego,także kreski rozdzielające i inne elementy graficzne w postaci linii.

Nadrukowanie (tzw. overprint)

jest to funkcja pozwalająca na nadruku farby na jakieś kolorowe tło niezawierające tego koloru. Brak tej funkcji powoduje,że tło będzie miało białe miejsce gotowe na przyjęcie ostatniego koloru.

Rozdzielczość

jest to ilość pikseli na danej powierzchni (ppi-pixel per inch,czyli piksel na cal) Jednakże wyraża się jednak rozdzielność w jednostkach dpi(co oznacza dots per inch-punktów na cal),taką też przyjmuje się jako obowiązującą i powszechnie używaną do określenia rozdzielczości.

CTP ( Computer to Plate)

system ten przygotowuje matryce poligraficzne,polegające na naświetleniu form drukowych takich jak płyty offsetowe czy też fleksograficzne z plików postscriptowych. Po całym procesie otrzymujemy formę drukową.

Oprogramowanie DTP

jest to program służący do tworzenia na komputerze materiałów do druku.

DTP (desktop publishing)

są to czynności związane z przygotowaniem na komputerze materiałów,które następnie będą powielone metodami poligraficznymi. W skrócie mówiąc, termin DTP oznacza komputerowe przygotowanie do druku.

Zalewka

jest to metoda polegająca na korygowaniu błędów powstających podczas druku. Należy powiększyć pole zadruku jednego ze stykających się kolorów w celu usunięcia bliku przy niedokładnym wpasowaniu.

Apla

jest to zadrukowana jednym kolorem w całości płaszczyzna,bez punktów rastrowych. Efektem otrzymanym w tym procesie jest jednolita powierzchnia druku.

Kaszerowanie

polega na łączeniu odbitek drukarskich z innymi materiałami,naklejanie na materiał docelowy. Termin odnosi się także do oklejania papierem całych powierzchni z tworzyw sztucznych oraz płyt wiórowych specjalną warstwą dekoracyjną (płyty laminowane).

Tinta

jednolite tło wydrukowane jasną farbą ,następnie drukuje się ciemniejszą farbą tekst lub ilustracje.

Mora

to pewien rodzaj układu prążków, powstałego na skutek nakładania dwóch siatek linii obróconych o pewien kąt lub poddanych deformacji. Prążki mory w poligrafii,grafice komputerowej i fotografii to niepożądany efekt.

Proof

jest to odbitka próbna wykonana za pomocą klisz,poprzez naświetlanie materiału światło czułowego, która pozwala na ocenę poprawności wykonanych klisz oraz kolorystyki wydruku.

Wyróżniamy kilka rodzajów próby barwnej: cromalin, matchprint, ozasol. Postęp technologiczny pozwala na bezpośrednim naświetleniu blach ,robionym za pomocą specjalnego wydruku ploterowego.

Użytek

jest to kopia pracy lub część jej,mieści się ona na arkuszu drukarskim . Jeśli format pracy jest mniejszy niż format arkusza to przygotowuje się kilka użytków, np. na arkuszu A2 mieszczą się 4 użytki A4

Makieta

to projekt układu graficznego,wykonany jako wzorzec do formowania poszczególnych stronic druku. Modele przedstawiają wiernie lub w przybliżeniu obiekty.

Blik

jest to efekt złego wpasowania barw podczas druku ,przesunięcie.

Druk wypukły (wypukłodruk)

jest jedną z technik graficznych oprócz druku wklęsłego i płaskiego. W procesie tym odbitka powstaje poprzez odbicie farby nałożonej na częściach wypukłych formy drukowej. Jest najstarszą techniką graficzną.

Grafika

obejmuje ona techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z wcześniej przygotowanej formy. W zależności od funkcji rozróżniamy grafikę artystyczną tzw. warsztatową oraz grafikę użytkową tzw. stosowną.

Paser

jest to element graficzny, służący jako celownik w druku barwnym do dokładnego nanoszenia obrazu drukowego kolejnymi farbami drukowymi w to samo miejsce. W druku dwustronnym pasery pozwalają na spasowanie strony prawej i lewej.

Font

jest to komputerowy nośnik pisma, zestaw czcionek o określonych wspólnych cechach zapisany w postaci elektronicznej, zazwyczaj w jednym pliku.

Wykrojnik

jest to narzędzie do wycinania określanego kształtu z arkusza zazwyczaj zadrukowanego, płaszczyzna z trwale umocowanymi ostrzami jest przyciskana do zadrukowanego papieru i jednym uderzeniem wycina z arkusza cały złożony wzór np. siatkę pudełka.

Matryca

inaczej forma drukowa .Przedmiot ten służy do wykonania odbitki. Matryce mogą być wykonane z różnych materiałów np. tektura, miedź,stal, cynk, gips, linoleum, szkło, kamień litograficzny, siatka powleczona emulsją światłoczułą.

Ozait

jest to materiał światłoczuły,wykorzystywany w drukarstwie,dawniej w architekturze i inżynierii do kopiowania. Ma szary kolor,kiedyś fioletowy. W poligrafii ozalidy oznaczały próbne wydruki przeznaczone do sprawdzania przez klienta,wykonane techniką ozalidową z materiałów światłoczułych, z których,po akceptacji i wprowadzaniu poprawek,naświetlane były ostateczne blachy do druku offsetowego.

Skład cyfrowy

jest to rodzaj składu z przewagą cyfr, bez względu na formę ich występowania.

Ekspozycja

jest to czas,w którym przy procesach fotomechanicznych światło odbite od oryginału pada na materiał światłoczuły.

Naświetlarka poligraficzna

jest to urządzenie wykorzystywane w poligrafii do nanoszenia metodą optyczną obrazu drukowego bezpośrednio na formę drukową lub na formę kopiową służącą później do wykonania formy drukowej.

Wywoływarka poligraficzna

polega na usunięciu warstwy kopiowej z miejsc niedrukujących formy offsetowej, odbywa się to za pomocą rozpuszczenia w wywoływaczu. Jest to ostatni etap procesu druku offsetowego.

Kierunek włókna papieru

papier w kierunku podłużnym charakteryzuje się większą odpornością na zerwanie, większą sztywnością, niższą rozciągliwością i większą stabilnością wymiarową pod względem wilgotności. Kierunek ułożenia włókien w papierze powinien być równoległy do grzbietu książki. Przy etykietach maszynowo przyklejanych ,kierunek włókna musi być równoległy do np. butelki. Natomiast przy etykietach samoprzylepnych kierunek powinien być prostopadły do obwodu butelki.

Gramatura papieru

wyrażamy w gramach na metr kwadratowy(dawniej w funtach na ryzę),jest to inaczej masa papieru. Wzrost gramatury papieru zwiększa grubość a papier staje się sztywniejszy i mniej przezroczysty.

Format Arkusza

jest to rozmiar arkusza papieru stosowany w drukarniach i rysunkach technicznych. Czasem stosuje się pojęcie format do arkuszy papierowych, np. format formy drukowej w drukarni offsetowej ( czyli powlekanego warstwą światłoczułą arkusza blachy aluminiowej). Standard formatów podzielony jest na 3 serie : A, B, C, z czego każda dzieli się na 11 rozmiarów ponumerowanych od 0 do 10, np. A0, A1, A2, A3, A4, A5, A6, A7, A8, A9, A10.

Zadruk

jest to miejsce zadrukowane ,czyli pokrycie czegoś drukiem.

Pantone

jest to system barw drukarskich opracowanych przez firmę Pantone. Nie zawsze kolory te mają odzwierciedlenie palety barw w systemie CMYK i RGB. Kolory oznaczone są numerem.

Wzorniki kolorów

są to zadrukowane próbki koloru. Służą drukarzowi do odwzorowania konkretnego koloru farby, a także grafikowi przy projektowaniu pracy. Najczęściej stosowanym wzornikiem kolorów jest Pantone.

Introligatorstwo

do podstawowych procesów introligatorskich należą : obkrawanie, wytłaczanie okładek, klejenie, zszywanie, przekrawanie zadrukowanych arkuszy lub zwojów papieru,złamywanie , zbieranie (kompletowanie).

Etykieta

umieszczona na produkcie informacja, najczęściej w formie nalepki lub bezpośrednio na opakowaniu. Służy jako identyfikacja danego produktu , jest wykorzystywana w celach marketingowych.

Forma drukowa

powierzchnia jej stanowi układ elementów przyjmujących farbę i jej nieprzyjmujących , czyli jest zbiorem fragmentów drukujących i niedrukujących. Forma drukowa jest miejscem w maszynie drukarskiej, w którym farba drukowa przyjmuje kształt przyszłego druku. Dzieli się na wklęsłe, płaskie i wypukłe.

Kontrast

jest to zabieg stylistyczny polegający na przedstawieniu pewnego zjawiska poprzez ukazanie na tle lub obok zjawiska zupełnie odmiennego. Zestawienie takie służy uwydatnieniu cech charakterystycznych opisywanego zjawiska czy obiektu.

Obciąg

jest to guma offsetowa na cylindrze pośrednim w offsetowej maszynie drukarskiej wraz z arkuszami podkładowymi lub gumą pokładową. Zadaniem gumy offsetowej jest przenoszenie w jak najwierniejszy sposób rysunku z formy drukowej na podłoże.

PDF

jest to format plików służących do prezentacji,przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych.

Wakat

strona publikacji nie pokryta w ogóle drukiem. Wakatami są często drugie strony tytułowej książki oraz strony przedtytułowe rozdziałów.

Pagina

jest to oznaczenie stronic ,będącą liczbą arabską umieszczoną u góry(pagina górna) lub u dołu(pagina dolna) kolumny tekstu. Pagina mam za zadanie ułatwić czytelnikowi poruszanie się po treści publikacji.

Tłoczenie

jest to proces tworzenia w materiale tłoczonym trójwymiarowego wzoru przez ściśnięcie matrycą/patrycą, zazwyczaj w celu uwypuklenia nadrukowanego wcześniej wzoru. Tłoczenie jest jednym z rodzajów uszlachetniania druku.

Pliki

jest to zbiór uporządkowanych danych o skończonej długości, posiadający szereg atrybutów, stanowiący dla użytkownika systemu operacyjnego całość. Nazwa pliku nie jest jego częścią ,lecz przechowywana jest w systemie plików.

Lakier offsetowy

polega na uszlachetnianiu druku. Celem zabiegów uszlachetniających jest podniesienie jakości podłoża drukowego np. usztywnienie,wzmacnianie jego;utrwalenie samego druku oraz nadanie mu określonych cech wizualnych.

Lakier UV

jest produktem ,który najpierw nakłada się na zadrukowaną powierzchnię, a następnie utrwala za pomocą promieniowania ultrafioletowego (UV). Głównym składnikiem lakieru są modyfikowane żywice i dodatki wzmacniające. Lakiery UV schną poprzez tworzenie przez polimery( żywice) długich wiązań.

Lakiery dyspersyjne

w składzie znajduje się dyspersja polimerów z grupy akrylanów modyfikowanych tworzących zawiesinę wodną o barwie mętno- białej,dyspersje woskowe, hydrozole , odporność na ścieranie, substancje domieszkowe regulujące napięcie powierzchniowe itd. Cząsteczki stałe w lakierze nie są chemicznie reaktywne. Lakier dyspersyjny zawiera ok. 55% wody. Schnie on przez parowanie,lecz przede wszystkim przez wsiąkanie.

Bindowanie

jest to technologia introligatorska pozwalająca na łączenie luźnych kartek .Spoiwem pozwalającym stworzyć estetyczny dokument jest binda, która może przybrać formę plastikowego lub metalowego grzebienia, a także spirali.

Ryza

jest to miara papieru równa 500 arkuszom.

Errata

oznacza błędy, omyłki w druku lub piśmie.

Obłamywanie

przy umieszczonej kliszy, tabeli lub inicjale, węższych od szerokości kolumny lub łamu, wypełnienie pozostałego miejsca tekstem, złożonym na odpowiednio mniejszą szerokość.

Klisza

jest to rodzaj matrycy w postaci płaskiej, sztywnej płyty.

Big

jest to cienka linia prosta wygniatana w papierze ułatwiająca jego zginanie.

Justunek ( materiał ślepy)

nie drukujący ( spacje,interlinie), odlany ze stopu drukarskiego, przeznaczony do wypełniania tych miejsc w składzie, które nie mają drukować. Rozróżnia się justunek drobny,średni i długi. Mierzony w miarach typograficznych.

Znaczniki cięcia

jest to graficzne oznaczenie na arkuszu wskazujące miejsce w którym ma być odcięty spad(margines). Znaczniki cięcia wskazują docelowy format pracy, czyli format netto.

Awers

to strona przednia czegoś ,zwaną stroną „prawą”.

Rewers

to strona tylna zwana „lewą”.

Papier

jest to spilśniona na sicie masa włóknista pochodzenia organicznego . Wytwarzany na sicie poprzez ułożenie na nim włókien. Po uformowaniu masy na sicie jest odwadniany, prasowany, suszony i gładzony w podzielnych etapach ciągłego procesu wytwarzania. Papier ten jest wykorzystywany w formie arkuszy lub wstęgi nawijanej na zwoje.

Wolumen papieru ( pulchność, liczba pulchności, objętość właściwa)

określa się na podstawie jego gramatury i grubości,wyrażona w centymetrach sześciennych objętość jednego grama masy wytworu papierniczego.

Papier powlekany

jest to papier który został uszlachetniony metodą nakładania na powierzchnię papieru podkładowego o gramaturze 40-160 g/m², mieszanek pigmentowo- klejowych lub metodą wylewania i żelatynowania w podwyższonej temperaturze, następnie wygładzania specjalnymi walcami, przeznaczony przede wszystkim na druki.

Papier niepowlekany

używany dzisiaj w zastosowaniach,które niedawno były domeną papierów powlekanych. Przyczyną tego jest poszukiwanie nowych rozwiązań i wyróżnienia się. Firmy poligraficzne dysponują coraz lepszymi narzędziami i maszynami, które umożliwiają wykonanie wysokiej jakości druku na papierach niepowlekanych.

Papier wielokrotnie powielany (powłoka o dużej gramaturze -HWC)

papier dwustronnie wielokrotnie powlekany o gramaturze 100–300 g/m², z błyszczącą lub matową powierzchnią ,stosowany do druku offsetowego arkuszowego z liniaturą rastra. Na papierze tym otrzymuje się nadruki o wysokiej jakości, ponieważ większa liczba powłok sprawia, że powierzchnia papieru jest równomierna i gładka, co korzystnie wpływa na drukowność.

Karton GC1 (karton z białym spodem)

jest to rodzaj papieru o dużej gęstości, w którym obie strony charakteryzują się wysoką białością. Jedna strona jest wielokrotnie powlekana, druga zazwyczaj bardziej szorstka. Karton ten zwykle stosowany jest do produkcji opakowań i eleganckich druków takich jak np. teczek reklamowych.

Karton GC2

są to jednostronnie powlekane wielowarstwowe kartony z kremowym spodem oraz podwyższonej sztywności i grubości. Posiadają one zazwyczaj atesty do kontaktu z żywnością, co czyni je idealnym podłożem do produkcji opakowań spożywczych i farmaceutycznych. Kartony te nadają się również do oprawy , na kalendarze czy teczki.

Proces poligraficzny

poszczególne etapy tego procesu różnią się bardzo od siebie. Dlatego w każdym z etapów stosowane są praktycznie inne technologie, maszyny, a nawet też występują odrębne zawody. Wykonując operację po operacji, od pierwszej do ostatniej, otrzymujemy z surowców(głównie papieru i farby) np. książkę lub inne produkty poligraficzne.

Mieszalnia Farb

to zakład ,który na zlecenie produkuje farby drukowe o pożądanych właściwościach, np. o odpowiednim kolorze. Produkcja polega na odpowiednim łączeniu ze sobą komponentów.

Maszyna offsetowa

podstawową czynnością tej maszyny jest przenoszenie farby drukarskiej z formy drukowej na zadrukowany materiał ,następuje w zespole drukującym, w którego w skład wchodzą :zespół zwilżający,zespół farbowy, zespół cylindrów. W maszynach tych stosowana jest wyłącznie rotacyjna zasada zespołu drukowego(tj. Cylinder formowy,cylinder pośredni offsetowy, cylinder dociskowy).

Grafik ( komputerowy artysta)

podstawowym narzędziem grafika jest komputer,zajmuje się on opracowaniem projektów graficznych,wykorzystując do tego celu specjalistyczne programy ( np. Adobe Photospoh, Corel Draw).

Papier offsetowy

jest to rodzaj papieru przeznaczony do druku offsetowego. Typowe przeznaczenie tego papieru to druk książek, broszur, czasopism, plakatów, etykiet ,plakatów,etykiet i nalepek na opakowania. Odmianą papieru offsetowego jest papier powielaczowy rotaprintowy.

Druk personalizowany

jest to druk ,w którym każdy egzemplarz dostosowany jest do konkretnego odbiorcy. Daje możliwość dotarcia do klienta z indywidualnym przekazem,precyzyjnie dopasowanym do jego oczekiwań.

Gilotyna

jest to urządzenie ,które pozwala ciąć pojedyncze kartki, a także większe pliki papieru. Sprzęt składa się z podstawy z dolnym nożem oraz dźwigni z nożem górnym. Poprzez ruch dźwigni papier jest przecinany.

Adjustacja

jest to przygotowanie tekstu do druku,tak pod względem redakcyjnym, jak i technicznym – przede wszystkim w wydawnictwach.

Firet

pomocnicza jednostka miary ,która jest stosowana w typografii . Wartość firetu równa 1 odpowiada aktualnie używanemu stopniowi pisma. Wyrażana jest jako kwadrat o boku równym danemu stopniowi pisma .

Półfiret

jest to drobny justunek, odpowiada stopniowi czcionek danego pisma o szerokości równej połowie tego stopnia. W typografii cyfrowej półfiret ma numer unikodowy U+2002 EN SPACE.

Drukarnia

jest to zakład produkcyjny zajmujący się wytwarzaniem różnorodnych wyrobów poligraficznych.

Afisz

jest to rodzaj wyrobu poligraficznego .Druk ulotny jednostronny, dużego formatu, przeznaczony dla celów informacyjnych Przekazuje informacje przy użyciu tekstu. Rozlepiany jest w miejscach publicznych, np. na słupach ogłoszeniowych ,murach , oknach wystawowych.

Światłodruk (dawniej fototypia)

niegdyś technika stosowana w poligrafii. Przygotowywano formę drukową używając żelatyny uczuloną dwuchromianem potasu, wylewano na taflę szkła lustrzanego lub płytę metalową. Tak przygotowaną formę naświetlano przez negatyw lampami łukowymi lub światłem słonecznym.

Nakład w poligrafii

jest to ilość kopii danego wydruku, np. czasopisma, książki lub wydruku akcydensowego.

Objętość publikacji

jest to ustalona ilość arkuszy drukarskich lub wydawniczych.

Druk płaski

stosowany jest w technikach graficznych i poligraficznych. Forma drukowa w druku płaskim charakteryzuje się tym, że jest równa, oznacza to , że miejsca drukujące i niedrukujące znajdują się na tym samym poziomie.

Druk wklęsły

polega na tym, że miejsca drukujące są położone poniżej miejsc niedrukujących. Stosowany jest zarówno w grafice warsztatowej, jak i poligrafii.

Druk zwojowy (rolowy)

wykorzystuje się przy tym druku papier z roli. Zadrukowuje się farbami przeznaczonymi dla konkretnego rodzaju druku.

Narząd (narządzenie,przyrządzenie)

jest to przygotowanie maszyny drukarskiej do rozpoczęcia drukowania nakładu. Należy założyć formę drukową na maszynę, spasować kolory i ustawić właściwy wydatek farby. Narządowi towarzyszy wykonanie serii druków próbnych.

Typografia

zajmuje się projektowaniem i ustalaniem relacji znaków w czcionkach i fontach. Jest techniką druku wypukłego, zwanego typograficznym ,za pomocą farb typograficznych, które należą do kategorii farb mazistych. Naniesiona jest na wypukłą formę drukową ,bezpośrednio przenoszona na podłoże drukowe.

Składka arkuszowa

jest to zadrukowany arkusz papieru złożony jedno lub wielokrotnie. Arkusz papieru ,który jest przeznaczony do druku jest najczęściej większy niż rozmiar pojedynczej kartki końcowego wyrobu.

Grafika wektorowa,grafika obiektowa

obraz w tej grafice opisany jest za pomocą figur geometrycznych lub brył geometrycznych, umiejscowionych w matematycznie zdefiniowanym układzie współrzędnych , odpowiednio dwu lub trójwymiarowym.

Piksel

jest najmniejszym elementem obrazu wyświetlonego na ekranie drukowego lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu.

Rycowanie (nakrawanie)

jest to nacinanie kartonu lub tektury w zaprojektowanych miejscach zgięć, mających dać wyraźnie,ostre krawędzie opakowań pudełkowych. Zwykle nacięcia podczas nacinania są wykonywane w linii prostej.

Spłaszczenie

oznacza to w grafice komputerowej, że zostaje zespolone ze sobą wiele warstw pracy w programach rastrowych(np. Adobe Photoshop),ale stosowane również w przypadku zmiany kilku/kilkunastu elementów pracy wektorowej w pojedynczą mapę bitową.

Tiff

jest to format zapisu grafiki rastrowej, który umożliwia profesjonalne wykorzystywanie plików graficznych bez narażania ich na utratę jakości podczas kompresji.

Wektoryzacja

polega ona na zmianie grafiki rastrowej na grafikę wektorową. Proces wektoryzacji deformuje niemal każdej bitmapie jej pierwotny wygląd.

Layout

jest to opis układu graficznego strony internetowej lub reklamy w formie drukowanej( reklamy prasowe, ulotki, itp.).

Plik otwarty

jest to termin określający plik z programu zapisany w jego formacie. Jako plik otwarty można określić również sam plik z zapisanym projektem graficznym wraz z plikami wszystkich wykorzystanych czcionek, umieszczoną grafiką itd. Służy do wygenerowania poprawnego pliku postscript'owego.

Plik poglądowy

jest to dodatkowy plik PDF wykorzystywany przede wszystkim w przypadku produktów poligraficznych, w których konieczne jest wycinanie, perforowanie, numerowanie lub składanie.

Plik zamknięty

oznacza pracę zapisaną w pliku, w którym nie można lub nie powinno się wprowadzać już żadnych zmian. Praca wydrukowana do pliku postscript'owego. Ewentualne zmiany, korekty itp. powinny zostać wprowadzone w pliku otwartym.

PostScript

jest to uniwersalny język opisu tekstu i grafiki na stronie. Jego polecenia sterują drukarką laserową (lub dowolnym innym urządzeniem postscriptowym), umieszczając w odpowiednim miejscu linię, okrąg, tekst czy też mapę bitową.

Przedruk

jest to powtórny druk nie zmienionego tekstu dzieła lub jego fragmentu na podstawie wcześniejszego wydania. Jest to proces przeniesienia rysunku z jednej formy na drugą.

RGB

jest to jeden z modeli przestrzeni barw,opisywanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw : R-red(czerwony), G-green(zielony) i B-blue(niebieski), z których ten model się składa.

Zarządzanie kolorem

jest to system zarządzania kolorami interpretuje kolory przy użyciu profilów kolorów. Profil stanowi matematyczny opis przestrzeni kolorów danego urządzenia. System zarządzania kolorami firmy Adobe korzysta z profilów ICC( International Color Consortium) jako standardu przenoszenia kolorów między różnymi platformami.

Tampodruk

jest to technika druku , zaliczamy ją do druku wklęsłego występującego bardzo często w grafice czy w poligrafii. Tampodruk to metoda druku pośredniego i polega na tym, że farbę nakłada się za pomocą specjalnego stempla nazwanego tamponem.

Światło

potocznie określenie każdego pustego miejsca pomiędzy elementami tekstowymi lub graficznymi na kolumnie publikacji poligraficznej lub innej podobnej, np. na stronie internetowej lub w prezentacji multimedialnej. Światła mogą być w pustych miejscach , ale także na jednolitych lub wzorzystych tłach.