20.01.2021

Druk offsetowy a druk cyfrowy – czym różnią się popularne techniki?

Druk drukowi nierówny – offsetowy jest diametralnie różny w wielu względach od cyfrowego. Stąd tak istotne jest, by zwrócić uwagę na podobieństwa obu technik i różnice dzielące druk offsetowy od cyfrowego.

Drukowanie tylko pozornie jest procesem, w którym różnice są symboliczne. W praktyce – szczególnie w kontekście porównania offsetowego a cyfrowego – są one znaczne. W efekcie bardzo istotne jest, by odpowiednio dobrać właściwą drukarnię, która sprosta konkretnym założeniom danego projektu. Jakie są w tym kontekście różnice między drukiem cyfrowym a offsetowym i co wybrać?

Przygotowanie materiału do druku

To podstawowa różnica w zakresie obu technik. Zdecydowanie korzystniej wypada w tym przypadku wydruk cyfrowy. Digitalizacja sprawia, że można szybciej uruchomić proces generowania dokumentów – niezbędny jest do tego wyłącznie sam plik, na którym zapisano treści potrzebne do kreacji.

Z kolei wydruk offsetowy oznacza zaangażowanie techniczne przygotowanie matrycy. To zdecydowanie podwyższa koszty procesu oraz wpływa na czasochłonność realizacji. To ważny argument w kontekście analiz, który wariant wybrać.

Formuła materiału bazowego

Bardzo ważne – patrząc z perspektywy klienta czy projektanta danego materiału – jest możliwość dostarczenia grafiki czy tekstu w dowolnym formacie. Pod tym względem druk cyfrowy jest opcją idealną – przekłada się to na upowszechnienie tej techniki drukarskiej. Projekt do druku cyfrowego dostarczyć można na każdym nośniku dostosowanym do działania na komputerze. To np.:

 • płyta CD/ DVD,
 • pendrive,
 • zewnętrzny dysk.

Oczywiście coraz częściej pliki do wydruku dostarczane są bez fizycznego kontaktu – bezpośrednio przez internet.

Druk offsetowy – chociażby na skutek rozmiarów czy problem z wygenerowaniem właściwego formatu – bywa pod tym względem problematyczny.

Proces drukowania

Druk cyfrowy opiera się na działaniu wyłącznie urządzenia, które musi być wyposażone w odpowiedni zapas do przygotowania ostatecznych realizacji. Sam proces jest prosty:

Poprzez naświetlanie wałka z warstwą fotoprzewodzącą generowany zostaje obraz przeznaczony do druku. Jest w pełni gotowy do kolejnego etapu pod względem nasycenia barw czy ostrością obrazu.

Technika druku offsetowego jest diametralnie inna.

W tym przypadku wykorzystywany jest efekt unieruchomienia w cylindrze powstałej formy. Następnie automat dokonuje przenoszenia farby z przygotowanej formy na podłoże. Do utrwalenia barw i kształtów dochodzi poprzez docisk maszynowy. Stąd również nieco inna specyfika materiałów bazowych w obu przypadkach.

Farby wykorzystywane do druku offsetowego  mają specyfikę oleju – są bardziej podatne na kształtowanie.

Nakład w kontekście ceny

Różnice między drukiem offsetowym a cyfrowym przekładają się na realne możliwości stworzenia produktów.

Cyfryzacja doskonale sprawdzi się w przypadku mniejszych zamówień.

Nie musi być to kilkaset sztuk – dobra drukarnia zrealizuje każdy projekt nawet w śladowych ilościach.

Druk offsetowy – ze względu na wspomnianą czasochłonność i koszty – zalecany jest w przypadku zleceń masowych, wielkonakładowych.

Interpretacja tego, co kryje się pod określeniem “duży nakład” jest dość swobodna – można przyjąć, że to realizacje, które obsługiwać powinien druk offsetowy są powyżej 1 tys. sztuk.

Estetyka wykonania

Druk cyfrowy i offsetowy warto porównać szczególnie w kontekście tego, jak ważne dla odbiorcy są detale wizualne. Szczególnie kolorystyka odgrywa tu dużą rolę.

Druk cyfrowy to technologia masowa, a co za tym idzie – bardzo uniwersalna. Przekłada się to na korzystanie z palety barw. Ta jest ograniczona do standardowego zestawienia CMYK oraz kontrastu czerń/ biel. Jeśli dla odbiorcy bardzo istotne jest perfekcyjnie odwzorowanie danej barwy i szczególnie wysoka jakość pod tym względem, korzystniejszy będzie druk offsetowy, który bazuje na szerszej palecie i indywidualizacji barw.

W przypadku indywidualnych zamówień może odgrywać to znaczenie. Jednak w zdecydowanej większości wydruków indywidualnych i dla firm w pełni wystarczy potencjał, jaki ma drukarnia dysponująca wysokiej jakości urządzeniami do druku cyfrowego.

Ceny druku cyfrowego i offsetowego

Różnice pomiędzy tymi technikami wpływają na jeden z kluczowych parametrów – koszt realizacji. Przygotowanie matrycy do druku offsetowego zdecydowanie wpływa na wyższą cenę usługi. Pod tym względem korzystniejsza jest technologia cyfrowa.

Należy jednak zwrócić uwagę na kwestię nakładu – wiele zależy od tego, jak wiele sztuk ma powstać w ramach zlecenia dla drukarni. Stąd można przyjąć, że w przypadku relatywnie małych zamówień – np. do 2 tys. sztuk – opcja cyfrowa będzie lepsza. W sytuacji, gdy w grę wchodzi bardzo duże zlecenie produkcyjne, warto dokonać kalkulacji zlecenia w oparciu o druk offsetowy.

Zalety druku cyfrowego

Porównując druk cyfrowy do offsetowego nie sposób nie zwrócić uwagi na korzyści, jakie zapewnia szczególnie pierwsza ta opcja. Decydując się np. na druk ulotek w technologii cyfrowej, można liczyć na:

 • lepszą jakość ostatecznego wykonania wobec czasu i ceny,
 • szybszy czas realizacji zamówienia niż przy druku offsetowym,
 • możliwość wykonania druku dla małego wolumenu,
 • brak projektowania matryc w przypadku druku cyfrowego,
 • dostępność dla klientów o małej świadomości drukarskiej.

Dodatkowo druk cyfrowy pozwala na personalizację zlecenia. Może być używany w kontekście zróżnicowanego podłoża oraz papieru o każdej gramaturze.

Zalety druku offsetowego

Choć druk cyfrowy jest dziś zdecydowanie bardziej powszechny, offset także charakteryzuje się zaletami, które sprawiają, że nadal bywa atrakcyjny. Dzieje się tak głównie wobec bardziej masowych zleceń. Korzyści druku offsetowego to m.in.:

 • relatywnie niski koszt produkcji dużego zamówienia
 • bardzo dobra dokładność na druku offsetowym
 • naturalność barw; możliwe nieco inne odzwierciedlenie konkretnych kolorów.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Druk cyfrowy i offsetowy trudno porównywać wyłącznie w oparciu o ich charakterystykę i specyfikę samych technologii. Stąd naturalne są dylematy, co wybrać – szczególnie w razie zleceń nietypowych. Bardzo istotne stają się czynniki indywidualne:

 • budżet przeznaczony na zlecenie,
 • specyfikę formy drukowej – np. jaki papier jest najbardziej opłacalny,
 • ilość sztuk, które mają zostać wydrukowane,
 • specyfika produktów – typ wydruku.

Przeczytaj również: Papier kredowy a offsetowy – Co je różni w kontekście wydruku

Bezwzględnie należy więc dobrać typ wydruku do konkretnego zlecenia, choć warto pamiętać o tym, że druk cyfrowy jest zdecydowanie szybszy, łatwiejszy i tańszy. Niemniej idealnym wariantem będzie konsultacja ze specjalistami w drukarni – pozwoli to na idealny dobór techniki do zamówienia.

Rodzaj techniki – szczególnie przy dużych nakładach lub nietypowych formatów danych – odgrywa bardzo dużą rolę. W obu technikach można np. wydrukować książkę z pdf.

Jakość wydruku produkcyjnego a możliwości maszyny

Szczególnie istotna w kontekście efektywności – a zarazem efektowności wydruków – drukowania cyfrowego jest kwestia maszyny realizującej zlecenia.

Pokazuje to przykład modelu Konica Minolta C6100 – urządzenia, które od niedawna poszerzyło park maszynowy drukarni Druk-Plus.pl. Doskonale wpisuje się w założenia, jakie ma druk produkcyjny – najczęściej oczekiwany format dla firm.

Dzięki zastosowanej w jej przypadku technologii, szybkość tworzenia kopii wydruków oraz typ ostatecznych produktów jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku standardowych maszyn.

Minolta C6100 zapewnia m.in.:

 • rozbudowane możliwości wyboru wydruków – od cienkiego papieru przez gruby (52-400 g/m2), wytłaczany oraz koperty,
 • najwyższą prędkość druku kolorowego na 100 stron/ min. czym przewyższa możliwości offsetowej,
 • spójność z funkcjami danych i modułami przeznaczonymi do efektywnego drukowania,
 • zaawansowane funkcje wykańczania – m.in. generowanie broszur, opraw klejonych czy automatyczne bindowanie.

W ten sposób nowa drukarka cyfrowa obsługująca zamówienia w naszej drukarni pozwala połączyć jeszcze efektywniej oczekiwaną jakość oraz wyjątkową wydajność w atrakcyjnej cenie każdej realizacji.

Produkcyjny druk cyfrowy – nawet przy dużych nakładach – okazuje się być znacznie bardziej efektywny. Stąd możliwe jest zastosowanie drukarki w przypadku dużych nakładów, produktów specjalistycznych czy innych przypadków, w których należy uwzględnić indywidualne założenia klienta.

Kluczowe w tym względzie są m.in. możliwość wykonywania pracy w oparciu o kilka różnych rodzajów papieru i rozbudowane możliwości wykończenia. Wydruk cyfrowy można szybko i sprawnie połączyć z:

 • sześcioma różnymi trybami składania wygenerowanego materiału,
 • dziurkowaniem niezależnie od nakładów,
 • tworzeniem broszur i przycinaniem,
 • wykorzystaniem oklejarki i zastosowanie jej możliwości,
 • automatycznym bindowaniem.

W porównaniu do offsetu, możliwości zmian materiałów i zadań, jakie uwzględnia Minolta znacznie wykraczają poza standard.

W efekcie możliwa jest kompleksowa realizacja zamówień, które zdecydowanie wykraczają poza standardową formułę samego wydruku. Szczegółowych informacji dotyczących możliwości i możliwych technologii druku udziela dział obsługi klienta.

Nie wiesz jaki rodzaj druku wybrać? Zastanawiasz się, który wariant będzie najkorzystniejszy pod kątem ceny? A może potrzebujesz innych informacji – szczegółowych parametrów w kontekście kosztów? Skontaktuj się działem obsługi klienta, by poznać szczegóły oferty.

Zapraszamy od pn - pt
w godzinach 7:00 - 15:00
druk z plusem